Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÉČE O TRÁVNÍK

Krásný trávník je chloubou každé zahrady.

Související obrázek

Pokud chceme udržet trávník stále reprezentativní, vyžaduje pravidelnou údržbu:

Sečení -  pravidelné sečení je často opomíjenou, přesto naprosto primární součástí skvělého vzhledu trávníku. Sečením udržujeme potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Pravidelným sečením podporujeme odnožování travních jedinců (zhušťujeme trávník), snižujeme možnost výskytu plevelů v trávníku a dosahujeme kvalitního vzhledu travnaté plochy.

sec.jpg Trávník bohužel nebude nikdy vypadat skvěle, pokud ho sečeme, jen v okamžiku, kdy už opravdu musíme. Travní stéblo je živý organismus, který je také stresován přílišnou redukcí délky. Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku a to tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky. 

Před zimními měsíci doporučujeme z praxe provést seč na kratší výšku, nedochází pak ke zdrnovatění a také eliminujeme sněžnou plíseň trávníku. Naopak v letním období doporučujeme sekat trávník trochu výše. Je pak méně stresován horkem a suchem. Při vyšší výšce trávníku a dobrém zapojení lépe drží vlhkost a nedochází k jeho žloutnutí. Jakmile však přestanou tropy a začne častěji pršet (případně přidáme na závlaze), měli bychom výšku trávníku opět snížit, jinak je trávník napaden plísní Kornatkou travní.

Je nám jasné, že tato základní péče je natolik citlivá a cyklická, že majiteli trávníku je spíše na obtíž, proto nabízíme pravidelnou údržbu sečením, včetně sběru již od 1 Kč/m2 + odvoz

Hnojení -  Pravidelné hnojení též není nějaký novodobý přežitek, v přírodě toto běžně obstarávají pasoucí se zvířata, která však na zahradě nemáme. Chceme-li, aby byl trávník sytě zelený, bez mechů a plevelů, je nutné se mu po této stránce párkrát ročně věnovat.hnoj.jpg Hnojením nedocílíme jen „zbytečné“ tvorby další zelené hmoty, jak se někteří mylně domnívají. Hnojivo pomáhá trávníku celkově ve vegetativním růstu, tj. např. podporuje tvorbu odnoží, trávník se tím samovolně zahušťuje a přirozeně vytěsňuje nežádoucí dvouděložné rostliny (plevely), které navíc toto hnojení nesnášejí, neboť z vegetativního růstu velmi brzy přecházejí do fáze generativního růstu za účelem tvorby květu. Absencí hnojení, tedy nepřímo napomáháme nežádoucím plevelům k jejich rozmnožování. Dále jsou chudé půdy ideální pro tvorbu mechu, která je též pro trávník nežádoucí.

Při hnojení proto naše firma zajišťuje veškerý servis, tedy nejen hnojení správnými hnojivy, dodáním do půdy potřebných chybějících stopových (biogenních) prvků, pro správný růst rostlin,  jako např. Selen, Zinek, Mangan v našem kraji; ale také posoudíme a upravíme pH půdy pro zabránění růstu mechu a jiných nežádoucích rostlin, zbavíme Vás dvouděložných plevelů specifickým postřikem aj.

Vertikutace - Z anglického (vertical cut- tedy svislý řez) je metoda, která se používá pro odstranění zplstnatělých zbytků trávy, které vzniknou jednak při mulčování, ale i při běžném sečení a brání přístupu vzduchu do půdy, také se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně.letni-fuzarioza---mycelium.jpg 

Prořezáním vrchní vrstvy půdy se zlepší příjem vláhy, živin a vzduchu, zároveň se přesekají nové travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a dochází tím ke zmlazování trávníku. A v neposlední řadě tento zásah nesnášejí dvouděložné rostliny, což je pro nás také žádoucí.

 

Aerifikace - Jak už název sám napovídá, jedná se o metodu provzdušnění trávníku, respektive provzdušnění zhutněné půdy, kde mají růst kořeny. Namáhané mohou být celé travní plochy, nebo jen místa,kde se často chodí, např. oblíbené cestičky, ať už naše, nebo domácích mazlíčků,  místa kolem bazénů, teras, atd... Zvláště pak po zálivce, či vydatném dešti dochází k sesedání a tím zhutnění půdy, která se pak stává obtížně prostupnou pro vzduch a jiné potřebné látky.

 

ZPĚT NA ÚVOD

ORIENTAČNÍ CENÍK PRACÍ

Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-spravne-pecovat-na-jare-o-travnik